Liečivo proti klieštikovi Apiguard gél

2,70 € 27 € 125 € od 2,70 €
Skladom Skladom Skladom Zvoľte variant
Variant
Môžeme doručiť do:
24.6.2024 24.6.2024 24.6.2024 Zvoľte variant

Apiguard gél je komplexný prírodný liek proti klieštikovi včeliemu Varroa Destructor , roztočíkovi včeliemu Acarapis woodi a vápenateniu včelieho plodu Ascosphaera apis.

Detailné informácie

Podrobný popis

Apiguard je patentovaný gél s pomalým uvoľňovaním účinnej látky Tymol, čo je prírodná látka vyskytujúca sa v rastlinách (tymián), ale aj v mede. Tymol sa používa aj v kozmetike a na výrobu liekov (rozťahuje cievy).

Apiguard nemá žiadne škodlivé účinky na včely,vosk a plod. Ochranná doba je 0 dní. Z dôvodu výraznej vône sa nedoporučuje použitie v čase medobrania, ale až po vytáčaní medu, aby tymol nebolo cítiť v mede.

Ako Apiguard funguje ?

Po otvorení misky sa gél začína pomaly vyparovať, keď sa z misky gél vyparí, neznamená to, že liek je už neúčinný. Práve až teraz sa liek rovnomerne rozšíril po celom úli. Tým, že sa Apiguard vyparuje pomalšie ako ostatné lieky, nepôsobí na včely veľmi agresívne a tým neruší prácu včiel.

Včely „robotnice“ sa snažia odstrániť gél z úľa, pričom sa Apiguard prichytí na jemné chĺpky včelieho tela a tým ho včely roznesú po úli. Aj keď už bol gél z misky odstránený, jeho účinnosť trvá aj po odstránení misky z úľa.

Ako Apiguard použiť?

Práca s Apiguard-om je veľmi jednoduchá.

1. Otvorenú misku položíme na plodové rámiky – vrchnákom nahor (hliníkový vrchnák neodstránime z misky, pretože sa na ňom nachádza časť gélu).

2. Po uplynutí 10 dní skontrolujeme množstvo gélu v miske, ak je miska prázdna, nahradíme ju druhou miskou. Ale ak aj po desiatich dňoch nachádzame v miske gél, necháme ešte 1.misku v úli až do 14 dňa a potom misku z úľa vyberieme a nahradíme ju 2. miskou.

3. Druhú misku necháme v úli po dobu 2 až 4 týždňov a potom ju z úľa odstránime. Celková doba liečenia preto trvá 4 až 6 týždňov.

Apiguard najlepšie funguje pri teplotách nad 15°C. Ale môže sa používať aj pri nižších teplotách, gél sa vyparuje pomalšie, čím sa predlžuje aj doba liečenia, čo nie je príliš vhodné.

Gél sa nedoporučuje používať pri vysokých horúčavách (optimálne do 25oC), pretože môže dôjsť k nekontrolovanému odparu.

Overte si, že včely - robotnice majú prístup k miske. V niektorých úľoch sa musí vytvoriť priestor nad miskou, napríklad použitím nadstavku, obráteného horného krytu úľa, kŕmneho korýtka alebo prázdneho medníka.

Misku nechajte v úli, kým sa celý objem gélu nerozpustí - kontrolujte zmeny vo včelstve, niekedy je nutná ďalšia liečba mimo sezóny - po začatí liečby môže byť včelstvo dočasne nepokojné, ale nejde o nič vážne - počas liečby možno občas zacítiť charakteristický zápach tymolu. Nežiadúce vedľajšie účinky: mierne podráždenie včelstva po začatí liečby, ktoré trvá niekoľko dní.

Kedy Apiguard použiť?

Apiguard sa dá použiť v lete, ak sa dá tak hneď po zbere (vytáčaní) medu, keď priemerná denná teplota bude okolo 15°C. Včely sú pri teplejšom počasí viac aktívnejšie a tým pomáhajú rozšíriť liek Apiguard po celom včelstve. Pokiaľ je potrebné včelstvo zakŕmiť, začne sa s liečbou o niekoľko dní vopred, aby mohol prípravok pôsobiť ešte predtým.

Ako Apiguard aplikovať?

Pokiaľ používate Apiguard v miskách odstráňte ochrannú fóliu misky a umiestnite ju na plodové rámiky tak, aby bol gél na vrchu. Overte si, že ste včelám nechali dostatok miesta k tomu, aby mali prístup k miske (použite nadstavok alebo vhodnejší je prázdny medník) a umiestnite ju nad plodisko. Zavrite úľ. Po dvoch týždňoch vymeňte prvú misku za novú a nechajte ju tam 2 až 4 týždne. Pokiaľ používate balenie v nádobách s obsahom 3 kg, použite lopatku a aplikujte 50 g prípravku Apiguard na dávkovaciu misku dodanú s výrobkom. Postup opakujte po dvoch týždňoch a nechajte prípravok vo včelstve po dobu dalších 2 - 4 týždňov. Najoptimálnějšia dĺžka liečebného obdobia je celkom 6 týždňov.

Môžem kŕmiť včelstvo aj počas používania prípravku Apiguard?

Áno aj nie. Doporučuje sa neaplikovať Apiguard počas kŕmenia pre prípad, že by včely trávili celý čas kŕmením a zabúdali by vyprázdňovať gél Apiguard. Nejde o veľké riziko, ktoré sa naviac bude v závislosti na včelstve líšiť, takže ak musíte včely nakŕmiť a zároveň ošetriť, vyskúšajte to najprv na menšom včelstve, aby ste zistili, ako včely reagujú.

Môžem použiť Apiguard u otvoreného zasieťovaného dna?

Výpary thymolu sú ťažšie ako vzduch. Pokiaľ je dno otvorené, výsledok z liečby nemusí byť žiadny. Doporučujeme, aby ste otvorené zasieťované dno počas aplikácie gélu Apiguard zavreli a opäť ho otvorili po skončení liečby. Záleží však na vás. Počas liečby nechajte vstup do úľa otvorený.

Pozrite si najčastejšie otázky a odpovede v sekcii súbory pri popise tohto produktu a video v sekcii video.

 

Ako aplikovať Apiguard