Oxal - glycerínové prúžky (kyselina šťaveľová s glycerínom) 40 ks

13,50 €
Skladom
Môžeme doručiť do:
11.9.2024

Glycerínové prúžky sú organický prostriedok na liečenie včelstva proti klieštikovi (Varroa destruktor). Prúžky pôsobia tak, že poškodia klieštikovi ústrojenstvo, pomocou ktorého prijíma potravu.

Detailné informácie

Podrobný popis

Účinnosť až 95%, pôsobenie 15 -20 dní.

Balenie obsahuje 40 ks prúžkov s rozmerom 2,5 x 40 cm, ktoré sú napustené kyselinou šťaveľovou s glycerínom.
 
Každý pásik obsahuje 4g kyseliny šťaveľovej, celková koncentrácia teda predstavuje 30%.

 

Odporúčaný spôsob použitia:

Prúžky aplikujeme  na jar a na jeseň pri teplote min. 5-10 °C v plodisku, najvyššia intenzita účinku je prvých 15 až 20 dní, po jednej aplikácii v podiele 95 % a podľa výsledkov výskumu môže dosiahnuť účinnosť až 99,9%.

Je to spôsob, ako kontrolovať a obmedziť rozvoj parazitov Varroa d., výhoda je v tom, že včely nekonzumujú účinnú látku (kyselinu šťaveľovú) takže pri dodržaní správnej aplikácie a dávkovaní nie je riziko intoxikácie/otravy včiel alebo iných vedľajších účinkov. Účinok je biologický a je možné ho použiť kedykoľvek, dokonca aj počas obdobia zberu medu, bez zanechania zvyškov vo včelích produktoch z úľa.

Ak chcete vykonať klasické ošetrenie, použite produkt len raz.

Počas obdobia intenzívnej znášky : na plodisko  8 - 10 rámikov   2 prúžky

Intenzívne ošetrenie v  období s menšou znáškou: nástavok   8 - 10 rámikov 3 - 4 prúžky

Pre účinné ošetrenie odporúčame:  prúžky naneste na rámčeky 2,4,6 a 8 v plodisku, podľa sily včelstva. 

Počas manipulácie a aplikácie s Oxal-glycerínovými prúžkami používať ochranné prostriedky gumené rukavice, masku s filtrom, nejesť, nepiť a nefajčiť. V prípade kontaktu s očami ihneď dôkladne vypláchnuť oko vodou a vyhľadať lekársku pomoc

 

Čo je kyselina šťaveľová?

Kyselina šťaveľová patrí medzi silné organické kyseliny s chemickým vzorcom C2H2O4. Je to biela pevná látka, pomerne silná kyselina uhličitá. V prírode ho nájdeme v koncentráciách v šťaveľu (bežne známeho ako žihľava) a v mnohých ďalších rastlinách, ako je čierne korenie, petržlen, mak, amarant, špenát, mangold, cvikla, kakao.

Ako pôsobí oxalát proti varroa?

Vyžaduje si priamy kontakt roztočov s kyselinou šťaveľovou. Predpokladá sa, že kyselina šťaveľová pôsobí priamym kontaktom alebo ukladaním oxalátovej hemolymfy tým, že ničí ústne časti varroa, čo vedie k tomu, že sa nemôže kŕmiť a umiera od hladu. Akaricídny účinok môže byť spôsobený najmä nízkym pH príslušného prípravku.

Ako prúžky kyseliny šťaveľovej a glycerínu účinkujú proti Varroa

Prúžky kyseliny šťaveľovej sú v podstate narezané prúžky celulózy namočené v úplnom homogenizovanom roztoku glycerínu a kyseliny šťaveľovej v správnom pomere. Účinná látka kyselina šťaveľová vďaka nízkemu pH pôsobí proti Varroa akaricídne, pridanie glycerínu však výrazne predlžuje pôsobenie kyseliny šťaveľovej, pretože ako viskózna neprchavá látka viaže kyselinu a tým sa pomaly uvoľňuje z celulózových pásikov, čo môže podľa sezóny trvať približne 25-40 dní. „Spolupráca“ glycerínu s kyselinou šťaveľovou v kombinácii s príslušným absorpčným materiálom (celulóza) poskytuje vysokú a dlhotrvajúcu účinnosť 100% ekologickým spôsobom, čo z neho robí vynikajúcu liečbu výrazne inhibujúcu varroa aj pri prítomnosti plodu vo včelstve s mierou účinnosti < 95 %.

Teplota

Pásiky s kyselinou šťaveľovou sú vhodné pre široký rozsah teplôt od 15 -35 stupňov Celzia. Keďže kyselina šťaveľová pôsobí kontaktne, pod 15 stupňov máme nízky pohyb včiel po rámikoch a teda menší kontakt včiel s pásikmi. Pri teplotách nad 35 stupňov dochádza k rýchlejšiemu uvoľňovaniu kyseliny šťaveľovej z pásikov s možnými negatívnymi dôsledkami na zdravie včelstva. Stručne povedané, vyhýbame sa používaniu pri nízkych teplotách a v období intenzívnych horúčav.

Balenie: 700 g = 40 pásikov 2,5 x 40 cm

 

Dodatočné parametre

Kategória: Liečenie, dezinfekcia a posilnenie včelstva
Hmotnosť: 0.8 kg