Hustomer na med

11,50 €
Skladom
Môžeme doručiť do:
22.7.2024

Hustomer na stanovenie obsahu vody v mede.

Detailné informácie

Podrobný popis

Hustomer na meranie obsahu vody v mede slúži na zmeranie obsahu vody v tekutom mede v percentách. Čím je obsah vody v mede menší, tým je med hustejší a opačne.

Návod na použitie:
Do nádoby s tekutým medom s dostatočným objemom (napr. 5l pohár, konva, vedro alebo nádoba s priemerom 100 mm a výškou 220 mm) opatrne ponorte telo hustomeru a počkajte pokiaľ sa ponorí stonka hustomeru do medu a ustáli sa v polohe, keď už hustomer ani neklesá a ani nestúpa (min. 5 minút). Potom odčítajte hodnotu vody v mede v % na stupnici stonky hustomeru. Hustomer nesmie dosadnúť na dno a nemal by byť menej než 30 mm od steny nádoby.
Obsah vody v mede je potrebné merať len čistým hustomerom a med nesmie obsahovať penu, ktorá by skreslila presnosť merania. S hustomerom je treba manipulovať opatrne, aby nedošlo k poškodeniu stonky.
Pokiaľ je meranie vykonávané pri teplote 20°C, skutočný obsah vody sa odčíta priamo zo stupnice ne stonke hustomeru. Ak je meranie prevádzané pri inej teplote, je potrebné vykonať opravu merania. Med teplejší ako 20°C je redší a je treba odčítať z nameranej hodnoty 0,1% na každý 1°C.

Príklad:
Nameraná je hodnota 17% vody v mede pri teplote 24°C. Skutočná hodnota je 16,6%.
Nameraná je hodnota 17% vody v mede pri teplote 18°C. Skutočná hodnota je 17,2%.

Presnosť merania je +/- 0,2%. Hustomer je ciachovaný podľa monografie Eva Crane, Honey, London 1975, tab. 6.32/I. Hustomer je dodávaný v tvrdom papierovom púzdre.

Orientačná hmotnosť balenia: 100 g
Rozmery balenia (dĺžka x priemer): 28 x 2,6 cm

Dodatočné parametre

Kategória: Ostatné
Hmotnosť: 0.3 kg