Novinka Zväčšiť
 

Oxal - glycerínové prúžky (kyselina šťaveľová s glycerínom)

 

Glycerínové prúžky sú organický prostriedok na liečenie včelstva proti klieštikovi (Varroa destruktor). Prúžky pôsobia tak, že poškodia klieštikovi ústrojenstvo, pomocou ktorého prijíma potravu.

Dostupnosť Skladom
Môžeme doručiť do
6.10.2023
17,50 €
   
Kategória Liečenie a dezinfekcia včelstva
 

Účinnosť až 95%, pôsobenie 15 -20 dní.

Balenie obsahuje 30 ks prúžkov s rozmerom 4x40 cm, ktoré sú napustené kyselinou šťaveľovou s glycerínom.
 
Každý pásik obsahuje 4g kyseliny šťaveľovej, celková koncentrácia teda predstavuje 30%.

 

Odporúčaný spôsob použitia:

Prúžky aplikujeme  na jar a na jeseň pri teplote min. 5-10 °C v plodisku, najvyššia intenzita účinku je prvých 15 až 20 dní, po jednej aplikácii v podiele 95 % a podľa výsledkov výskumu môže dosiahnuť účinnosť až 99,9%.

Je to spôsob, ako kontrolovať a obmedziť rozvoj parazitov Varroa d., výhoda je v tom, že včely nekonzumujú účinnú látku (kyselinu šťaveľovú) takže pri dodržaní správnej aplikácie a dávkovaní nie je riziko intoxikácie/otravy včiel alebo iných vedľajších účinkov. Účinok je biologický a je možné ho použiť kedykoľvek, dokonca aj počas obdobia zberu medu, bez zanechania zvyškov vo včelích produktoch z úľa.

Ak chcete vykonať klasické ošetrenie, použite produkt len raz.

Počas obdobia intenzívnej znášky : na plodisko  8 - 10 rámikov   2 prúžky

Intenzívne ošetrenie v  období s menšou znáškou: nástavok   8 - 10 rámikov 3 - 4 prúžky

Pre účinné ošetrenie odporúčame:  prúžky naneste na rámčeky 2,4,6 a 8 v plodisku, podľa sily včelstva. 

Počas manipulácie a aplikácie s Oxal-glycerínovými prúžkami používať ochranné prostriedky gumenné rukavice, masku s filtrom, nejesť, nepiť a nefajčiť. V prípade kontaktu s očami ihneď dôkladne vypláchnuť oko vodou a vyhľadať lekársku pomoc

 

Čo je kyselina šťaveľová?

Kyselina šťaveľová patrí medzi silné organické kyseliny s chemickým vzorcom C2H2O4. Je to biela pevná látka, pomerne silná kyselina uhličitá. V prírode ho nájdeme v koncentráciách v šťaveľu (bežne známeho ako žihľava) a v mnohých ďalších rastlinách, ako je čierne korenie, petržlen, mak, amarant, špenát, mangold, cvikla, kakao.

Ako pôsobí oxalát proti varroa?

Vyžaduje si priamy kontakt roztočov s kyselinou šťaveľovou. Predpokladá sa, že kyselina šťaveľová pôsobí priamym kontaktom alebo ukladaním oxalátovej hemolymfy tým, že ničí ústne časti varroa, čo vedie k tomu, že sa nemôže kŕmiť a umiera od hladu. Akaricídny účinok môže byť spôsobený najmä nízkym pH príslušného prípravku.

Ako prúžky kyseliny šťaveľovej a glycerínu účinkujú proti Varroa

Prúžky kyseliny šťaveľovej sú v podstate narezané prúžky celulózy namočené v úplnom homogenizovanom roztoku glycerínu a kyseliny šťaveľovej v správnom pomere. Účinná látka kyselina šťaveľová vďaka nízkemu pH pôsobí proti Varroa akaricídne, pridanie glycerínu však výrazne predlžuje pôsobenie kyseliny šťaveľovej, pretože ako viskózna neprchavá látka viaže kyselinu a tým sa pomaly uvoľňuje z celulózových pásikov, čo môže podľa sezóny trvať približne 25-40 dní. „Spolupráca“ glycerínu s kyselinou šťaveľovou v kombinácii s príslušným absorpčným materiálom (celulóza) poskytuje vysokú a dlhotrvajúcu účinnosť 100% ekologickým spôsobom, čo z neho robí vynikajúcu liečbu výrazne inhibujúcu varroa aj pri prítomnosti plodu vo včelstve s mierou účinnosti < 95 %.

Teplota

Pásiky s kyselinou šťavelovou sú vhodné pre široký rozsah teplôt od 15 -35 stupňov Celzia. Keďže kyselina šťaveľová pôsobí kontaktne, pod 15 stupňov máme nízky pohyb včiel po rámikoch a teda menší kontakt včiel s pásikmi. Pri teplotách nad 35 stupňov dochádza k rýchlejšiemu uvoľňovaniu kyseliny šťaveľovej z pásikov s možnými negatívnymi dôsledkami na zdravie včelstva. Stručne povedané, vyhýbame sa používaniu pri nízkych teplotách a v období intenzívnych horúčav.

 
Hmotnosť 1 kg